Symbol Amnesty International

W maju 1961 roku ukazał się apel Petera Benensona opublikowany w londyńskim „The Observer” o uwolnienie sześciu ofiar dyktatur politycznych nazwanych po raz pierwszy „więźniami sumienia”.
W lipcu sygnatariusze apelu spotkali się w Brukseli i postanowili powołać międzynarodowy ruch w obronie osobistej wolności każdej istoty ludzkiej.
Wkrótce potem Peter Beneson zwrócił się do znanej plastyczki, Diany Redhouse, o zaproponowanie znaku dla nowej organizacji.
Stała się nim okolona drutem kolczastym świeca, a inspiracją do dokonania takiego właśnie wyboru było stare chińskie przysłowie wielokrotnie spotykane w literaturze angielskiej: lepiej zapalić świeczkę, niż przeklinać ciemność.
W ten sposób znak Amnesty International stał się symbolem nadziei dla tych wszystkich, którzy bezprawnie znaleźli się za kolczastym drutem, których pozbawiono tej podstawowej wartości danej istocie ludzkiej, jaką jest wolność.
Amnestyjna świeca zapłonęła po raz pierwszy 10 grudnia 1961, w Dniu Praw Człowieka, w St Martin-in-the-Field, anglikańskiej świątyni przy Trafalgar Square w samym centrum Londynu, znanej z głoszonego przesłania o wolności człowieka.

Przeczytaj również: Warto znać prawo
Przeczytaj również: Na czym polegają działania Amnesty International?
Przeczytaj również: Wybrane kampanie Amnesty International.
Kategorie artykułów
Polecane artykuły

Kariera zagraniczna w sporcie
Rozwijanie kariery często budzi w nas skojarzenia z działalnością prowadzoną w zakresie prac biurowych. Owszem, zdarza się również, że kariera zagraniczna w pewien sposób objawia się w eksporcie produkowanych przez siebie dóbr za granicę. akcesoria.omijanie-korkow.com.pl https://www.staplesadvanta

Przyjazna przestrzeń
Zwykło się mówić, że wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Jak więc sprawić, aby dobrze było nam, również poza nim? Odpowiedź jest stosunkowo prosta. Należy stworzyć przyjazną przestrzeń wszędzie tam, gdzie na co dzień przebywamy. Zakłady pracy, szkoły, szpitale, a nawet ulice i parki, powinny być