Pływające miasto przyszłości
Globalne ocieplenie i przeludnienie obszarów, na których żyjemy, mogą sprawić, że któregoś dnia, ludzie zamieszkają w gigantycznych, pływających miastach. Scenariusz rodem z fantastyki naukowej, nie jest jedynie mrzonką pisarzy.
Od dziesięcioleci wielu architektów, urbanistów oraz inżynierów, zastanawia się nad tym, w jaki sposób doprowadzić te marzenia do realizacji. Są to bez wątpienia ogromne inwestycje, wymagające niezliczonych godzin pracy i pieniędzy.
Mogą jednak pomóc zwłaszcza państwom wyspiarskim, których obszar z roku na rok maleje. Szacuje się bowiem, że do 2100 roku, poziom oceanów wzrośnie aż o 40 cm.
Pływające miasta przyszłości, byłyby nie tylko skupiskami domów, ale również samowystarczalną lokalizacją, wybudowaną od podstaw na olbrzymich platformach. Wykreowany w ten sposób sztuczny ląd, ze wszelkimi naturalnymi elementami, miałby za zadanie uatrakcyjniać życie mieszkańcom.
Pytanie tylko, czy taka ewentualność będzie miała miejsce i czy każdego mieszkańca Ziemi będzie stać na taką alternatywę.
Kategorie artykułów
Polecane artykuły
Społeczna rola ochrony zabytków
To, że zabytkowe dzieła architektury podlegają ochronie prawnej jest normą cywilizacyjną w naszym kręgu kulturowym. Obecność takich regulacji w prawie jest wynikową tego, że Europa ma szczególny wkład w rozwój architektury i praktycznie w każdym kraju są fantastyczne przykłady tego, jak można było
Symbol Amnesty International
W maju 1961 roku ukazał się apel Petera Benensona opublikowany w londyńskim „The Observer” o uwolnienie sześciu ofiar dyktatur politycznych nazwanych po raz pierwszy „więźniami sumienia”. W lipcu sygnatariusze apelu spotkali się w Brukseli i postanowili powołać międzynarodowy ruch w obronie osobis