Obiekty drewniane – piękne z natury
Jeśli cofniemy się nieco w historii architektury, to dotrzemy do czasów, w których możliwości adaptacji materiałów budowlanych były mocno ograniczone.
Ludzie nie dysponowali wtedy technologiami pozyskiwania wydajnych materiałów syntetycznych, więc musieli bazować w dużej mierze na tym, co dawała natura.
Wyrób cegieł w pewnym momencie stał się dość powszechny, jednak wymagało to czasu i generowało koszty.
Alternatywą łatwo dostępną było drewno.
Nieskomplikowana obróbka, duże możliwości dekoracyjne – to sprawiało, że powstawały i były realizowane projekty obiektów wykonanych w całości z drewna.
Dotyczyło to prywatnych domostw, jak też obiektów sakralnych.
Wspaniałe przykłady drewnianych kościółków możemy znaleźć w południowej Polsce – docenił je świat, albowiem trafiły na listę dziedzictwa UNESCO.
Podobne obiekty są również w Norwegii oraz w innych państwach europejskich.
Użycie drewna w architekturze ma miejsce także dziś, choć stanowi ono bardziej element dekoracyjny i ciekawy dodatek do całości.
Kategorie artykułów
Polecane artykuły
Społeczna rola ochrony zabytków
To, że zabytkowe dzieła architektury podlegają ochronie prawnej jest normą cywilizacyjną w naszym kręgu kulturowym. Obecność takich regulacji w prawie jest wynikową tego, że Europa ma szczególny wkład w rozwój architektury i praktycznie w każdym kraju są fantastyczne przykłady tego, jak można było
Symbol Amnesty International
W maju 1961 roku ukazał się apel Petera Benensona opublikowany w londyńskim „The Observer” o uwolnienie sześciu ofiar dyktatur politycznych nazwanych po raz pierwszy „więźniami sumienia”. W lipcu sygnatariusze apelu spotkali się w Brukseli i postanowili powołać międzynarodowy ruch w obronie osobis