Kim jest tak właściwie architekt?
Przystępując do budowy własnego domu bardzo istotnym zadaniem jest wybór odpowiedniego architekta. Jest to bardzo poważne zlecenie, dlatego też powinniśmy być pewni, że osoba przedstawiająca się jako architekt faktycznie nim jest. Często można spotkać sytuacje, gdzie budujący okazuje się być nie architektem, lecz inżynierem budownictwa czy też dekoratorem. Z tego też powodu ważne jest, aby nauczyć się rozróżniać od siebie te zawody – dzięki temu w przyszłości będziemy mieli pewność, że zatrudniamy odpowiedniego fachowca. Zasadniczo profesje te można podzielić na dwie grupy:
- wymagające stosownych uprawnień – architekt, inżynier budowlany, technik-architekt,
- niewymagające stosownych uprawień – architekt wnętrz, architekt krajobrazu, dekorator.
Architekt to tytuł przyznawany osobie po studiach na wydziale architektury na uczelniach technicznych. Posiadają oni kompetencje konieczne do przygotowywania projektów budynków, budowli, domów oraz ich otoczenia. Dodatkowo, bogaci są w wiedzę historyczną i kulturową, do której mogą się odnosić w trakcie procesu projektowego.
W przypadku projektu domu, zwykle to właśnie architekt tworzy cały układ funkcjonalny pomieszczeń i wygląd budynku uwzględniający jego lokalizację na działce. Dopiero gdy jest już kompletny, koordynuje do niego resztę projektantów zajmujących się chociażby instalacjami. Inżynier budowlany to natomiast osoba, która ukończyła studia na wydziale budownictwa. Z powodu wykonywanych zadań często nazywa się go konstruktorem, ponieważ odpowiada właśnie za konstrukcję budynków. Jednakże może być również odpowiedzialny za kierownictwo nad robotami budowlanymi. Technik-architekt to z kolei osoba po technikum, która raczej wspomaga głównego wykonawcę, choć może on także wykonywać projekty prostych architektonicznie budynków.
Kto odpowiada za stronę wizualną projektów budowlanych?
Poza profesjami, które do wykonywania wymagają stosowanych uprawień, mamy również zawody które takowych nie potrzebują. To zwykle ich przedstawiciele odpowiadają za stronę wizualną i graficzną projektów.
Co za tym idzie to właśnie im przypada ostateczna praca związana z projektem domu. Jednym z tych zawodów jest oczywiście architekt wnętrz. Posiada on wykształcenie wyższe kierunkowe nabyte najczęściej na akademii sztuk pięknych. Jego zadaniem jest projektowanie wnętrz, a nie budynków. Architekt wnętrz to bowiem osoba posiadająca zmysł estetyki i smaku, dzięki którym jest w stanie zaaranżować wygląd naszych pomieszczeń. Kolejnym z takich zawodów jest architekt krajobrazu. Zajmuje się on projektowaniem układów krajobrazowych, co w uproszczeniu odnosi się do ogrodów, także tych przydomowych oraz innych terenów zielonych. Oprócz tych profesji mamy także dekoratorów, którzy otrzymują swoje kompetencje zwykle podczas kursów.
Zazwyczaj pomagają oni przy ostatecznym projekcie wnętrz, a także tego, co na zewnątrz budynków.
Kategorie artykułów
Polecane artykuły
Społeczna rola ochrony zabytków
To, że zabytkowe dzieła architektury podlegają ochronie prawnej jest normą cywilizacyjną w naszym kręgu kulturowym. Obecność takich regulacji w prawie jest wynikową tego, że Europa ma szczególny wkład w rozwój architektury i praktycznie w każdym kraju są fantastyczne przykłady tego, jak można było
Symbol Amnesty International
W maju 1961 roku ukazał się apel Petera Benensona opublikowany w londyńskim „The Observer” o uwolnienie sześciu ofiar dyktatur politycznych nazwanych po raz pierwszy „więźniami sumienia”. W lipcu sygnatariusze apelu spotkali się w Brukseli i postanowili powołać międzynarodowy ruch w obronie osobis