Błędy architektoniczne amatorów – czego unikać i się wystrzegać

Błędy architektoniczne amatorów – czego unikać i się wystrzegać

Architektura to bardzo rozległa kategoria, na którą składa się wiele innych, mniejszych. Nie jest ograniczona, wszystko się ze sobą łączy. Może zajmować się krajobrazem, budynkami, czy wnętrzami. Nieważne jednak o jaką kategorię nie zahaczymy – wszystkie te zyskują stale na popularności prostych ludzi. Większość osób zmuszona jest do postawienia swoich pierwszych kroków w dziedzinie architektury chociażby ze względu na cięcie kosztów. Gdy budowa pochłonęła większość budżetu, projektowanie wnętrz trzeba zostawić żonie i córkom. Nie chodzi o to, że wszyscy robią to źle. Jednak bez podstawowej wiedzy zdarzają się błędy, które potem odbijają się albo na kosztach albo na niezadowalającym nas efekcie.

Aby ich uniknąć, najlepiej się na nich uczyć. Na szczęście spośród doświadczeń setek ludzi na świecie można wysnuć wartościowe wnioski:

  • Z reguły większość, która podejmuje się jakiekolwiek projektowania, zapomina o wymiarach. Nieważne, czy mowa o ogrodzie, czy pomieszczeniach w domu. Każde jedno powinno być dokładnie wymierzone po to, by później można było dobrać odpowiednie meble pod możliwości. Współcześni konsumenci charakteryzują się tym, że kierują się głównie estetyką. Co z tego, że ta szafa nie wejdzie, skoro jest tak pięknie zdobiona? Jak się potem okazuje, takie rzeczy trzeba odsyłać do sklepu, tracić czas na szukanie nowych i pieniędzy na kolejny transport. Zanim więc wybierzemy się do sklepu lub zaczniemy zamawiać coś przez internet – zaopatrzmy się w miarkę, długopis i kartkę;
  • Ludzie, którzy nie mają doświadczenia w projektowaniu, nie mają zmysłu spójności. Podoba im się wiele rzeczy i łączą style…niestety najczęściej w sposób nieumiejętny.

    Kupują zbyt wiele rzeczy, które do siebie nie pasują. Działają tak, ponieważ wydaje im się, że efekt będzie świetny. Lepiej jednak nieco ostudzić swoje najszczersze chęci i kupować mebel po meblu, a nie wszystkie naraz;

  • Najgorszym błędem jest poświęcanie całej swojej uwagi na katalogi o architekturze wnętrz. Ludzie wyobrażają sobie w tych pomieszczeniach, przez co chcą przełożyć to na swoje możliwości. Zapominają, że przedstawione mieszkania najczęściej są o idealnym układzie, bez defektów, często o sporych metrażach. Nie wszystko na się odwzorować. Ze względu na chociażby możliwości finansowe, układ pomieszczeń, okien, kolor ścian, itp. Nie ma jednak powodów, by się załamywać.

    Można się inspirować, ale nie ściągać pomysły.

.

www.mhcs.pl