Powierzchnie wielkich miast, to nie tylko olbrzymie przestrzenie terenów, zabudowanych co do centymetra. To również doskonałe pole do obserwacji, zwłaszcza tego, w jaki sposób słynne metropolie ulegają przeobrażeniom. Do tego celu nadają się wysokie obiekty, górujące ponad innymi budynkami. Najpopularniejszym miejscem tego typu w Ameryce Południowej, jest niewątpliwie olbrzymi pomnik Chrystusa Odkupiciela.

Ten trzydziestoośmiometrowy obiekt góruje nad brazylijskim miastem Rio de Janeiro. Aby się do niego dostać, należy skorzystać ze specjalnej kolejki linowej, która dowozi pasażerów pod sam postument, który otoczony został tarasem widokowym. Innym ciekawym miejscem jest wieża Space Needle, główny symbol amerykańskiego miasta Seattle. Strzelista iglica, zakończona charakterystycznym „spodkiem”, mierzy ponad 184 metry wysokości.

Dotarcie na nią nie byłoby proste, gdyby nie szybkie windy, które w oka mgnieniu transportują turystów na sam szczyt. Ulokowano na nim drogie restauracje oraz taras obserwacyjny. Wieża Eiffla, to z kolei europejska odpowiedź, na wymienione wcześniej obiekty. Wybudowana pod koniec XIX wieku, początkowo budziła sprzeciw paryżan.

Miała rzekomo szpecić tradycyjną przestrzeń stolicy światowej sztuki. Jej ukończenie zbiegło się z setną rocznicą wybuchu Rewolucji Francuskiej i podobnie, jak to wydarzenie, jest jednym z czołowych wizytówek Francji. Konstrukcja wykonana została w całości z żelaza, co w tamtych czasach było praktycznie niespotykane. Pozwoliło to jednak, na wyjątkową trwałość obiektu, ze szczytu którego rozpościera się wyjątkowa panorama Paryża.