Na niektórych stanowiskach zdrowie pracownika jest narażone na szwank i nie chodzi tu tylko o wypadki przy pracy. Długotrwałe przebywanie w określonym środowisku, regularny kontakt z chemikaliami, wykonywanie ruchów obciążających kręgosłup i stawy – to wszystko są czynniki ryzyka zawodowego, które trzeba brać pod uwagę w kontekście BHP.

Stąd na niektórych pracodawcach ciąży obowiązek systematycznego kierowania członków załogi na badania lekarskie, w czasie których można stwierdzić, czy w ich organizmie nie zachodzą negatywne zmiany, a ogólna kondycja nie utrudnia dalszego zajmowania stanowiska. Zazwyczaj takie badania odbywają się raz na pół roku, jednakże w pewnych okolicznościach częstotliwość może być większa.

Wszystko zależy od konkretnych uwarunkowań. Przeprowadzaniem badań może zajmować się lekarz zakładowy, jednak odchodzi on do lamusa.

Pracowników wysyła się do ośrodków medycyny pracy, gdzie trafiają w rękę wykwalifikowanych fachowców. Jeśli wyniki są pozytywne, można robić swoje bez obaw.

www.vitrostore.pl