Na koniec zajmijmy się architekturą tych budynków, które możemy zaliczyć do szerokiej wszakże kategorii obiektów użyteczności publicznej. Tak się składa, że w Polsce w ostatnich latach najwięcej emocji budzą inwestycje komunikacyjne oraz sportowe – głównie w kontekście pamiętnego turnieju EURO 2012.

Z tej okazji powstało w naszym kraju kilka nowych dworców lub też stare obiekty przeszły daleko idącą modernizację. Weźmy za przykład Wrocław, gdzie w oparciu o zabytkową bryłę dworca stworzono jeden z najbardziej imponujących tego rodzaju obiektów w Europie.

Dworzec wrocławski doskonale łączy nowoczesność z historią, jest przy tym bardzo funkcjonalnym węzłem komunikacyjnym. Szybko stał się jedną z wizytówek miasta i z całą pewnością robi na turystach naprawdę dobre wrażenie.

W Warszawie też postawiono na unowocześnienie socrealistycznego dworca Warszawa Centralna – z niezłym skutkiem. Poznań natomiast stworzył zupełnie nowy obiekt, osadzony głęboko w nowoczesnej stylistyce, acz nie do końca funkcjonalny.

www.szanty.rzeszow.pl