Już jako dzieci uczymy się rozpoznawać najpopularniejsze gatunki kwiatów. Znajdą się wśród nich zarówno te, które pojawiają się w dziecięcych piosenkach, jak i te, które możemy poznać bliżej, podziwiając je w maminym ogrodzie.

Niewątpliwie róża – królowa kwiatów – jest jedną z tych roślin, której nazwy uczymy się dość wcześnie. Najczęściej na dźwięk słowa „róża” wyobrażamy sobie tę, którą można kupić w kwiaciarni – soczyście czerwoną i pozbawioną kolców.

Na szczęście coraz powszechniej doceniane i wykorzystywane, także w ogrodach, są również inne kolory, które są wcale niemniej malownicze niż klasyczna czerwień. Warto jednak zwrócić również uwagę na fakt, że pąki poszczególnych odmian róży będą różnić się między sobą.

Mogą mieć mniejsze i większe, w różnym stopniu rozwinięte kwiaty, a także osiągać różne wielkości. Często nie doceniamy pnących odmian róż.

Tymczasem naprawdę warto znaleźć dla nich miejsce w ogrodzie, szczególnie jeśli cenimy klasyczne piękno i romantyczny styl. Świetnie sprawdzą się jako dekoracja ogrodowej altanki czy pergoli.

W urokliwy sposób przysłonią także to, co chcemy ukryć – zdewastowany murek czy ścianę nielubianej, ale niezbędnej szopki.