Można się spotkać z głosami, że internet jest zły, ponieważ czai się w nim wiele zagrożeń, zwłaszcza takich, które wymierzone są w dzieci, jako te najbardziej niewinne i niczego nieświadome. Prawda jednak jest taka, że świat jest pełen zagrożeń, a my jako dorośli musimy uczyć dziecko, czego mu w internecie nie wolno robić i tłumaczyć, z jakimi zagrożeniami może się tutaj spotkać. Nie mniej warto wiedzieć, że w przeważającej większości internet jest dobry, a jeśli odpowiednio przygotujemy do tego dziecko, to może się okazać, że znajdzie ono tam wiele ciekawych treści.

Specjalnie dla dzieci

Warto sobie zdawać sprawę z tego, że istnieje wiele różnych stron, które powstały specjalnie dla dzieci. Z jednej strony mają one zapewnić dzieciom odpowiednią rozrywkę, ale z drugiej mają także pomóc im się rozwijać. Dlatego też warto wiedzieć, że znajdziemy w internecie strony, na których dziecko będzie mogło znaleźć propozycję różnych gier.

Będą tam takie, przy których spokojnie będzie mogło się zrelaksować, ale będą również takie, które pozwolą sprawdzić i usystematyzować wiedzę z matematyki, polskiego, geografii czy biologii. Może się wówczas okazać, że nasze dziecko znacznie więcej zapamięta podczas takich gier, niż w momencie, gdy siedzi nad książkami. Dodatkowo warto też powiedzieć, że podczas takich gier edukacyjnych nasza pociecha będzie miała szansę zmierzyć się z innymi dziećmi, a to także może ją zmotywować do większego wysiłku, do postarania się, aby dane zadanie wykonać jak najlepiej. Oczywiście jako rodzice powinniśmy w pierwszej kolejności sami sprawdzić daną grę, zobaczyć czy prezentuje się ona tak jak powinna i czy wszystko jest w porządku. Nie mniej w internecie jest wiele takich propozycji, więc nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem odpowiedniej opcji.

Poszerzanie horyzontów

Musimy również pamiętać, że internet daje możliwość poznania ludzi, którzy interesują się tym samym co my.

Oczywiście tutaj musimy uczulić dziecko na zagrożenia i na to, aby nie było zbyt ufne w takich rozmowach, ponieważ nigdy nie wie, kto faktycznie siedzi po drugiej stronie. Jednak warto szukać takich miejsc, w których nasze dziecko będzie mogło dalej rozwijać swoją pasję, ale w których również będzie mogło znaleźć osoby, o podobnych poglądach. Jeśli mamy ciekawskie dziecko, które co chwilę zadaje pytania, to warto je także nauczyć korzystania z internetu w taki sposób, aby samodzielnie potrafiło sobie znaleźć potrzebne informacje. Może się okazać, że to właśnie taki sposób zdobywania wiedzy będzie dla niego najlepszy, a co więcej, że takie samodzielne wyszukiwanie informacji w internecie, jeszcze bardziej wzmocni jego chęć, aby wiedzieć więcej i dalej szukać tych wiadomości, które najbardziej go interesują. Internet może naprawdę wiele zaoferować naszemu dziecku. Najważniejsze jednak jest to, abyśmy wiedzieli co dziecko robi korzystając z tego narzędzia i co jeszcze istotniejsze, aby ono samo miało świadomość, jakie zagrożenia mogą się pojawić w związku z internetem.

Wówczas będzie wiedziało, jak skutecznie się przed nimi bronić.