Tworząc parki i ogrody, ich projektanci nie mogą zapominać o całym zapleczu, które je uzupełnia. Przykładem tego mogą być ławki, latarnie, pergole, ogrodzenia lub parkany, zaliczane do tzw. małej architektury. Z pozoru niezauważalne elementy, stają się często ciekawym dopełnieniem ogólnej koncepcji zagospodarowania przestrzennego danego miejsca.

Na rynku dostępnych są setki, jak nie tysiące przeróżnych wzorów, które można swobodnie dobrać do tworzonego projektu. Balustrady parkanów wcale nie muszą być drewniane. Warto zainteresować się ofertą balustrady ze stali nierdzewnej warszawa . Zamówione u kowala trudniącego się rzemiosłem artystycznym przybrać mogą piękne zoomorficzne kształty. Z kolei z pracowni wikliniarskiej można otrzymać misternie utkane, lniane siaty, idealnie rozwiązujące temat nudnych płotków.

Klasyczne ławki z tradycyjnym oparciem mogą zostać wyparte przez fantazyjnie powyginane kształty odlane z tworzyw sztucznych odpornych na korozję i brud. Również oświetlenie parku może zadziwiać, a równocześnie przyczyniać się do ochrony środowiska. Popularne w ostatnim czasie latarnie zasilane energią słoneczną, to nie ciekawostka, a już coraz częściej standard wielu polskich ogrodów i parków. Przygotowując projekt zagospodarowania przestrzennego danego miejsca, nie wolno polegać na utartych wzorcach.

Takie działanie często zaburza oryginalność mającego powstać miejsca, a co za tym idzie, już na samym etapie tworzenia, można dać się złapać w pułapkę powielanych wszędzie ogólnodostępnych wzorców. Aby stworzyć coś wyjątkowego, należy puścić wodze fantazji.

valhalla.net.pl