Czym jest architektura? Co to jest architektura?

Definicja architektury
Architektura to słowo wywodzące się z łaciny, które każdy z nas dobrze z nas i zapewne posługuje się nim w codziennym życiu. Ale właściwie czym jest szeroko pojęta architektura? To ściśle rzecz biorąc nauka oraz sztuka projektowania, a także konstruowania, a następnie wykonywania różnych budowli przestrzennych. Ale architektura to nauka, która zajmuje się planowanie przestrzeni użytkowej, która otacza człowieka. Z kolei architekt Kraków to osoba, która kształciła się w tym kierunku oraz posiada odpowiednie uprawienia do planowania i wykonywania różnych budynków. Architekturą możemy nazywać także ogół materialnych obiektów, które są dziełem człowieka i są trwale związane z danym obszarem. Obiekty te mają zaspokajać potrzeby osobiste, a także społeczne człowieka. Elementem architektury może być rzeźba umieszczona w parku, ławka w ogrodzie, chodnik, dom, most, droga, wiadukt i inne tego typu obiekty. Warto wiedzieć, że w języku polskim funkcjonuje sformułowanie „dziedzina architektury i budownictwa”, którą traktuje się jako jedną, nierozłączną dziedzinę wiedzy, ale również można ją rozdzielić na dwie osobne dziedziny.
Architektura w różnych dziedzinach
Nie ma tylko jednej architektury. Możemy wyróżnić architekturę wnętrz, architekturę krajobrazu, a nawet architekturę procesora i wielu innych dziedzin. Co to wszystko oznacza?
-
Architektura krajobrazu – polega na kształtowaniu naszej życiowej przestrzeni przy użyciu szaty roślinnej, elementów wodnych i architektonicznych. Wszystkie czynniki składają się na otaczający człowieka krajobraz.
Architekci krajobrazu muszą wziąć pod uwagę rzeźbę terenu, klimat, glebę, roślinność, kulturę regionu występujące na danym obszarze. To nie tylko tworzenie, ale i ochrona piękna krajobrazu w otoczeniu człowieka.
- Architektura wnętrz – czyli sztuka kształtowania wnętrz, ten rodzaj architektury odnosi się do planowania wystroju i wyposażenia wnętrza.
- Architektura komputera – to sposób, w jaki zorganizowane są wszystkie elementy składające się na komputer.
- Architektura procesora – najważniejsze cechy procesora (budowa i funkcjonalności). Możemy wskazać tu takie składowe jak model programowy procesora oraz mikroarchitektura procesora.
- Architektura korporacyjna – czyli zbiór właściwości, obejmujących także strukturę, które wyróżniają daną korporację i decydują o zdolności firmy do realizacji wyznaczonej wcześniej misji. Ten rodzaj architektury jest również utożsamiany z działalnością w dziedzinie zarządzania najważniejszymi właściwościami wybranej korporacji. To złożony zespół działań z zakresu informatyki, organizacji i zarządzania.
Teoria architektury
Najstarszy znany utwór literacki, który traktuje o architekturze to utwór Witruwiusza „De architectura”. Według autora, pod pojęciem architektury kryją się różne dyscypliny, m.in.
budownictwo, mechanika i gnomonika, czyli sztuka konstruowania zegarów słonecznych.

Przeczytaj również: Kim jest tak właściwie architekt?
Przeczytaj również: Styl romański
Przeczytaj również: Społeczna rola ochrony zabytków
Kategorie artykułów
Polecane artykuły

Kariera zagraniczna w sporcie
Rozwijanie kariery często budzi w nas skojarzenia z działalnością prowadzoną w zakresie prac biurowych. Owszem, zdarza się również, że kariera zagraniczna w pewien sposób objawia się w eksporcie produkowanych przez siebie dóbr za granicę. akcesoria.omijanie-korkow.com.pl https://www.staplesadvanta

Przyjazna przestrzeń
Zwykło się mówić, że wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Jak więc sprawić, aby dobrze było nam, również poza nim? Odpowiedź jest stosunkowo prosta. Należy stworzyć przyjazną przestrzeń wszędzie tam, gdzie na co dzień przebywamy. Zakłady pracy, szkoły, szpitale, a nawet ulice i parki, powinny być